Apple Card’ın Başı ‘Cinsiyetçilik’ Yargılamalarıyla Tasada

Apple Card'ın Başı 'Cinsiyetçilik' Yargılamalarıyla Tasada

Netflix’e rakip olarak kendi yayın platformu Apple TV+’ı, reyin servislerine rakip olarak Apple Arcade’i duyuran Apple, ticari anlamda bir teşebbüs daha yaparak Apple Card’ı tanıtmıştı Geçtiğimiz günlerde fotoğrafı olarak dağıtımına başlanan kart, yurt dışında şimdiden bir hayli kullanıcının gözde kartı hâline gelmiş gidişatta ancak Apple Card için ortak çalışılan Goldman Sachs bankası hakkında ortaya atılan iddialar, Apple Card teşebbüsünü bir anda yerle bir edebilir. 

Geçtiğimiz günlerde bir çift, Apple Card için Goldman Sachs’a müracaat ettiklerini; aynı konutu ve aynı hesabı paylaşmalarına karşın adama eşinden daha fazla kart limiti verildiğine söylemişti. Mevzu, sosyal medyada viral olarak dağılmış ve Goldman Sachs’ın yanında Apple da cinsiyetçilik yargılamalarıyla karşı karşıya kalmıştı. İddiaları değerlendirmeye alan New York eyaletindeki yetkililer, Goldman Sachs’a soruşturma açıldığını duyurdular.

Apple Card’ı dağıtan banka olan Goldman Sachs, soruşturma altına alındı:

Goldman Sachs

New York Finansal Hizmetler Departmanı’ndan bir lafçı, mevzu hakkında Bloomberg’e verdiği müzakerede “Bakanlık, kanunların ihlal edilip edilmediğini kavramak ve harcayıcıların cinsiyetlerinden bağımsız biçimde denk muamele görüp görmediğini tanımlamak için soruşturma yürütecek” ifadelerini kullandı.

David Heinemeier Hansson adlı yazılımcının Twitter hesabından paylaştığı cinsiyetçi kart limiti uygulaması hadiseyi sonrasında gündeme gelen bu soruşturma esasta Goldman Sachs’a açılmış olsa da Apple Card’ın bu süreçten makûs etkileneceği neredeyse kesin.

Aynı şarttaki bir erken ve bir bayandan erkek olana 20 kat daha fazla limit belirlendi:

apple card

David Heinemeier Hansson’un perşembe günü paylaştığı tweetlere göre aynı şartlardaki eşine, kendisinden 20 kat daha az limit belirlendi. Twitter paylaşımlarından sonra eşinin limitinin yine tertip edildiğini söyleyen Hansson, hayal kırıklığının sadece kart limitleriyle hudutlu kalmadığını, alıcı temsilcilerinin meselelere karşı algoritmaları yargılaması mevzusunda eğitilmesinin büyük bir yanlış olduğunu söyledi.

Yapılan telefon görüşmelerinde alıcı temsilcilerinin dolaysız olarak algoritmayı yargılamasına karşı “Algoritmayı da insanları yarattı. Bu sistem, bir önyargının neticeyi” ifadelerini kullandı. Hansson’un attığı tweetlere gelen yardımlara bakılırsa Hansson ve eşi, bu biçimde mağdur edilen tek alıcılar değil.

Apple’ın kurucularından Steve Wozniak: ‘Eş bir vaziyet bizim de başımıza geldi’

Steve Wozniak

Apple işletmesinin kurulmasında büyük hisse sahibi olan Steve Wozniak da Hansson’un tweetlerine cevap verenler arasında bulunuyor. Wozniak, “Eş bir vaziyet bizim de başımıza geldi. Eşimden 10 kat daha yüksek kredi aldım. Ayrı bir banka veya kredi kartı hesabımız da yok” söylemesini yaptı. 

Bayanlara karşı değişik çalışan algoritma iddiası doğru çıkarsa Goldman Sachs’a büyük yaptırımlar gelebilir. Bu süreçte Apple’ın nasıl bir tavır takınacağını ise zaman içinde hep beraber göreceğiz.