Apple, Apple Card Kullanıcılarının Bitcoin Almasına İzin Vermeyecek

Apple, Apple Card Kullanıcılarının Bitcoin Almasına İzin Vermeyecek

Bu senenin ortalarına doğru kripto paralar büyük bir süratle çoğalışa geçti. Dünyanın en büyük teknoloji firmalarının kripto paralara olan alakasının çoğalmasıyla beraber kullanıcılar da bu para ünitelerine yönelmeye başladı.

Bu yılın başında 4.000 doların altına düşerek en makûs zamanlarından birini yaşayan Bitcoin, kısa bir vakit içerisinde 10.000 dolar üzerine çıkarak altın çağını yaşamasa da daha önceki zamanlarına yanaştı.

bitcoin

Apple, son yaptığı söylemeye göre yeni kredi kartını yakından araştırdığını ve kullanıcıların bir ay sonra kart çıktığı zaman kartla beraber Bitcoin ya da başka bir kripto para alamayacağını ifade etti. Geçtiğimiz günlerde Wall Street’ten Goldman Sacs’ın web sitesinde yayınlanan uyuşmada, kartlarla kripto para alınamamasının yanı gizeme kumarda kullanılabilecek yongaların ve piyango biletlerinin de alınamayacağı belirtildi.

Bu senenin başlarında duyurulan Apple Card, kullanıcılardan pek de pozitif bir tepki alamamıştı. Hatta bir hayli şahıs, Apple’ın kredi kartı teşebbüsünü yersiz bulmuştu. Potansiyel kullanıcılar, kartın yenilikten uzak olduğunu dile getirmişti.

apple card

Apple, finansal alana girişinde yakın zamanda Bitcoin’e rakip çıkarmayı amaçlayan Facebook’tan çok daha değişik bir biçimde yanaşıyor. Bunun yanı gizeme Twitter’ın kurucusu da geçtiğimiz günlerde Bitcoin’i son derece beğendiğinden bahsetmişti. Kısaca özetlemek gerekirse bu vaziyete karşı olan tek teknoloji devi firmayı Apple gibi görünüyor.

Tüm bunların yanı gizeme Apple’ın üzerinde ciddi bir baskı da bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde son çeyrek hasılatlarını söyleyen Apple, kazancının yarısından daha az bir kısmını iPhone’lardan kazandığını belirtti ve 2019 Nisan-Haziran arasında %12’lik bir düşüş yaşadıklarını da söyledi.

Apple’ın neden kripto para alımına karşı olduğunu kısaca bir göz atmamız gerekirse Apple, hâlihazırda Amazon ve Microsoft ile yarıştığı için kazancını katlamak istiyor. Dünyanın en kıymetli firmayı olmak için mücadele sarf eden Apple’ın, kripto para piyasasının aşırısıyla volatil olduğu mevzusunda düşüncesi var ve borçlar içerisinde kalmak istemeyeceğini söylemek de uçuk bir iddia olmayacaktır. Özellikle JP Morgan Chase ve Citi gibi bankaların da aynı fobiyle kripto para alımını menetmelerinden sonra Apple’ın da bu nedenle böyle bir adım attığı düşünülüyor.