Android Kullanıcıları Sanal Tuşları, Jestlere Seçim Ediyor

Android Kullanıcıları Sanal Tuşları, Jestlere Seçim Ediyor

Google, neden jestlerin üç nokta menülerden daha iyi olduğunu düşündüğünü ayrıntılı olarak söyledi. İşletmeye göre bu usul hem tek elle kullanımı olası kılıyor, hem de daha akıcı ve süratli bir kullanım sağlıyor. Yeniden de Google, kullanıcıları jestlere geçmeye zorlamayacağını söylüyor.

Google’ın bu kararının ise çok kolay bir nedeni var: Android kullanıcıları, üç noktalı menülerden bırakmaya hiç sıcak bakmıyor. Android kullanıcıları genel olarak jestlerin kullanımına alışmakta güçlük sürüklüyor.

android-q-jest

Android’i jestlerle kullanabilmek isteyenlerin Ayarlar > Sistem > Jestler > Sistem Navigasyonu yolunu izlemeleri gerekiyor. Bu özellik hakkında bir blog yazısı yazan Android Kullanıcı Arayüzü mahsul idareyicileri Allen Huang ve Rohan Shah, jestlerin kullanıldığı gidişatlarda uygulamalara daha çok ekran alanı kaldığını ve daha süratli, natürel ve akıcı bir tecrübe sunulduğunu söylüyorlar.

Yeniden de bu ikili, jestleri bilmenin ve jestlere adapte olmanın basit olmadığının farkında. Değişik Android telefonların geliştiricileri değişik jestler kullanabilir. Yapılan testlerde, kullanıcıların jestleri destekleyen Android Q’yu daha elverişli buldukları ancak yeniden de 3 nokta menüyü daha kullanışlı gördükleri ortaya çıktı.

android-q-jest-navigasyonu

Android Q’nun ilk versiyonlarında yer almayan bu özellik, daha sonraki versiyonlarına ilave edildi. Pixel 3 kullanıcıları uzun vakit sadece jestleri kullanabilmişti. Şimdi bu kullanıcılar da seçme hakkına kavuşmuş oldu.

Google, bu metamorfozun pek de kullanıcıların istediği bir şey olmadığını ve pek de sıcak bakmadıkları bir özellik olduğunu en azından zamanında kavramış oldu ve insanları –Pixel 3 kullanıcılarını saymazsak- güç vaziyette vazgeçmemiş oldu.