Analistler, Âlemin Genişleme Süratini Yine Hesapladı

Analistler, Âlemin Genişleme Süratini Yine Hesapladı

Günümüzde kullanılabilecek en son teknolojiyi ve teknikleri kullanan Clemson Üniversitesi astrofizikçilerinden oluşan bir takım, safhanın en esas kanunlarından birini ölçmek için yeni bir yaklaşım geliştirdi. Takım, safhanın genişleme süratini belirlemek için kullanılan Hubble değişmezi miktarını yine ölçtü.

Analistler, 8 Kasım’da The Astrophysical mecmuasında yürüttükleri araştırmayı yazı biçiminde yayınladılar. Yazıya göre takım, yörüngedeki ve yerdeki teleskoplardan elde edilen bilgileri safhanın ne kadar süratli genişlediğine dair yeni bir ölçüm üniteyi bulmak için çözümleydi.

evren genişlemesi

Takımın yeni ölçümü nasıl elde ettikleri de yazının içerisinde yer aldı. Analistler, Fermi Gama Işını Uzay Teleskobu ve Imaging Atmospheric Cherenkov Teleskopları’ndan gelen gama ışını bilgilerini ‘extragalactic background light EBL – ekstragalaktik arka tasarı ışığı’ modellerinin bilgileriyle karşılaştırdılar.

Tahlilci takımının ölçüm yapmak için kullandığı bu yeni strateji, safhanın genişleme süratinin ne olduğunu ortaya çıkardı. Buna göre âlem, megaparsec başına saniyede 67,5 km genişliyor. Bir parsek üç ışık seneyi kadardır ve bir megaparsec 1 milyon parsektir.

Gama ışını ve ekstragalaktik arpa tasarı ışığının ilişkisi nedir?

Gama ışınları, en devingen ışık biçimidir. Ekstragalaktik arka tasarı ışığı ise yıldızların veya çevresindeki tozların yaydığı tüm ultraviyole, görünür ve kızılötesi ışıktan oluşan kozmik bir sistir. Gama ışınları ve ekstragalaktik arka tasarı ışığı etkileşime girdiğinde, bilim insnalarının tahminlerini oluşturabildikleri ve inceleme edebildikleri gözlemlenebilir bir iz vazgeçiyorlar.

araştırmacılar evrenin genişleme hızını yeniden ölçtüler

Astronomi dünyası, Hubble statiği de dahil olmak üzere kozmolojik hesaplamaları alıngan bir biçimde yapabilmek için değişik parametrelere çok büyük ölçüde yatırım yapıyor. Tahlilcilere göre şayet bu yasalar daha da kesin bir hale dönüşebilirse ortaya yeni kavrayışlar ve yeni bulgular çıkacak.

Tahlilci takımında yer alan Alberto Dominguez, elde ettikleri zaferi şu biçimde aktardı:

‘Kozmolojiyi araştırmak için gama ışınlarını kullanmamız oldukça dikkate bedel bir şey. Tekniğimiz, safhanın ehemmiyetli özelliklerini ölçmek için mevcut tekniklerin dışına çıkmamızı sağladı. Elde ettiğimiz neticeler, yeni sayılabilecek yüksek enerjili astrofizik alanının 10 senede ne kadar ilerleyebildiğini göstermektedir.’