AMD’nin Yeni Jenerasyon Ekran Kartı Mimarisi Navi 23, Işın İzlemeyi Destekleyecek

AMD'nin Yeni Jenerasyon Ekran Kartı Mimarisi Navi 23, Işın İzlemeyi Destekleyecek

Kaynaklar, AMD’nin Navi 23’ü “Nvidia Katili” olarak nitelendirdiğini iddia ediyor. Şu anda Nvidia’nın RTX 2080 ve RTX 2080 Ti GPU’larının hâkim olduğu yüksek nitelikli pazarı gaye alacak. Navi 23, AMD’nin Radeon DNA2 mimarisine katlanan üç üst seviye GPU’dan biri olacak. Radeon RX 5000 serisinde tanıtılan ikinci jenerasyon AMD’nin elden geçirilmiş GPU mimarisi. AMD’nin bu yeni yongaları TSMC’nin 7nm+ harekât düğümünü kullanarak üreteceği bildirildi.

Bu üç yonga, genellikle “Büyük Navi” olarak adlandırılıyor. AMD’den Lisa Su, işletmenin ikinci çeyrek sual-yanıt seansında bu yongalara işaret etti. “Geleceklerini söyleyebilirim. Çalışmalarımızın devam etmesini beklemelisiniz ve önümüzdeki çeyreklerde zati söylediğimiz mahsullerin ötesinde zengin bir 7nm portföyümüz var” dedi.

Radeon RX 5000 serisine neden ekipman seviyesinde ışın izleme dahil edilmedi?

AMD Navi 23, ışın izleme kullanabilir

Kasım 2018’de AMD, teknolojisinin oyuncular için hazır olmadığını belirtti. AMD’nin Radeon Technologies Group’un kıdemli başkan yardımcısı olan David Wang’a göre, “En kolaydan en gelişmişe kadar tüm mahsul gruplarında ışın takibi sunulmadıkça ışın izleme kullanan oyunlarının kullanımı devam etmeyecek” dedi. Bu konuşma yeniden de AMD’nin yakın gelecekte ışın izlemeyi düşünmediği anlamına gelmiyordu. Ortaya çıkan bir slayt, AMD’nin “ışın izleme vizyonu” nu detaylı olarak söylüyor ve bütün sahne ışın izleme harekâtının bulut bilişimden faydalanacağını gösteriyordu.

Navi 21 AMD nin yeni üçlüsünün en iyisi olacak

Navi 23 dedikoduları Ağustos ayında başladı. Her üç yonganın da hakikat delilleri, kasım ayının başında Linux sürücülerinde ortaya çıktı. Navi 21, üçlünün en eforlusu olabilir. AMD, yüksek bir maliyete yüksek performans için çalışmalarında Navi 20 yongasına dahi sahip olabilir. AMD’nin yeni jenerasyon GPU’larının Haziran 2020’de gelmesi bekleniyor; daha iyi voltaj regülasyonu, değişken oranlı gölgeleme, daha süratli önbellek ve daha fazlasını kapsayabilir. İşletme Ocak ayındaki CES 2020 yarıyılında bir işaret verebilir.