AMD, Tescil İhlali Nedeniyle MediaTek’i Dava Etti

AMD, Tescil İhlali Nedeniyle MediaTek'i Dava Etti
AMD’nin tescillerini ihlal eden MediaTek davalık oldu.

AMD birden çok tescilini ihlal eden MediaTek’i davalık etti. Davanın nedeni olarak yonga üreticisi, MediaTek’in kendisine ait operasyoncu ve grafik üniteyi teknolojilerini izinsiz olarak kullandığını öne sürdü. Bu bağlamda AMD, MediaTek’ten tazminat ödemesini arz ediyor ve “Alakalı tescilimizi lisanslamak istemiyorsanız, bu teknolojileri mahsullerinizde kullanmayın.” diyerek, gelecekteki tescil ihlallerinin de önüne geçmek istiyor.

2017 senesinde de AMD, grafik üniteyi teknolojisini ucuz ve zaferli televizyonlar üretmek emeli ile izinsiz olarak kullanan MediaTek, Sigma Designs ve daha bir hayli kuruluşa eş bir dava açmıştı. Amerika Birleşik Devletleri Beynelmilel Ticaret Kurulu da AMD’ye ait 2 adet tescilin öbür firmalar tarafından kullanılması mevzusunda AMD’yi, Ağustos 2018’de haklı bulmuştu.

Beynelmilel Ticaret Komiteyi tarafından haklı bulunan AMD’nin, MediaTek’e dava açmak için neden bu kadar beklediği ise öğrenilmiyor ancak bu süreçte AMD ve MediaTek taraflarının kendi aralarında uzlaşma görüşmeleri yaptığı varsayım ediliyor. MediaTek’in ise ilerleyen yarıyıllarda AMD ile duruşmaya çıkmak yerine cezayı ödeyeceği varsayım ediliyor zirâ Beynelmilel Ticaret Komiteyi’nun kararından sonra MediaTek’in davayı kazanma ihtimalinin neredeyse bulunmadığı düşünülüyor.

Kaynak : https://www.tomshardware.com/news/amd-sues-mediatek-apu-gpu-tescil-infringement,38427.html