Amazon’da Basmakalıptan Yüzde 50 Daha Büyük Ağaçlar Keşfedildi

Amazon’da Basmakalıptan Yüzde 50 Daha Büyük Ağaçlar Keşfedildi

Amazon, her gün keşfedilen yeni cins flora ve fauna cinsleri ile yaşam dolu, yoğun bir yer. Bu sırlı yerde bazen en büyük natürel mucizeler dahi asırlarca gizli kalabiliyor ve ancak günümüzde keşfediliyor. Bu bulgularaysa bir yenisi daha ilave edildi.

Eric Gorgens ve Diego Armando da Silva liderliğinde Brezilya, Swansea, Oxford ve Cambridge’li analistlerden oluşan bir takım, yağmur ormanlarında bulunan en uzun ağacı keşfetti. Keşfedilen ağaç bütün 88 metre uzunluğuyla bir evvelki rekor sahibi ağaçtan 30 metre daha uzun.

Tahlilciler, bu ağacın yalnız olmadığını ve yeryüzünün kalan tropik ormanlarının takribî %9’unu oluşturan Kuzey-Doğu Amazonya’sındaki Guiana Shield bölgesinde, bu devasa ağaçlardan yüksek ölçüde olduğunu belirtiyor. Bu ağaçların her biri olağanüstü derecede yüksek karbon yakalayabildiği için bu bulgu, engin ormanların daha evvel düşünülenden daha büyük bir karbon lavabo olabileceği anlamına geliyor.

Ağaçlar basmakalıptan %50 daha büyük ve sebebi öğrenilmiyor:

Amazon Ormanları

Brezilya Milli Uzay Araştırmaları Enstitüsü, 2016 ve 2018 seneleri arasında Amazon’un büyük alanlarını lazerle taramak için bir proje başlatmıştı. Proje kapsamında her biri 12 km uzunluğunda ve 300 metre genişlikte olmak üzere 850 gelişigüzel dağılmış orman parçası tarandı. Bu taramalardan yedisi 80 metreden daha uzun boylu ağaçları kapsıyordu ve çoğu Amazon’un kuzey kolu olan Jari akarsusunu çevreleyen alanda bulunuyordu.

Yapılan taramalar karşısında donakalan tahlilciler, belirtileri kendi gözleriyle teyit etmek, cinslerini tanımlamak ve araştırma yapmak için bir yolculuğa çıktı. Toplamda 240 kilometre’den fazla yol kateden takım, yolculuk süresince şelaleler gibi pek çok maniyi aşarak altıncı günde bölgeye erişmeyi muvaffak oldu ve ölçümler yaptı. Yolculuğun cümbüşlü anlarını da YouTube kanalı üzerinden paylaşan Toby Jackson, oldukça eforlu akan dere üzerindeki yolculuklarını da bu videoyla paylaştı.

Sonraki iki gün süresince ölçümlere ve aramalara devam eden takım, hepsi 70 metreden uzun, kimileri ise 80 metreyi bulan en az 15 dev ağaç bulmayı muvaffak oldu. Fakat donakaltıcı olan şey, bu bölgede yer alan tüm tropikal ağaçların Angelim vermelho Dinizia excelsa ismi verilen aynı cinse ait olmasıydı.

Amazon’da yaygın olan bu cins, sert ve kokulu bir odun olmasına karşın sık sık kereste için kullanılıyor ve daha evvelleri bu ağaçların yalnızca 60 metreye kadar geliştiği düşünülüyordu. Bulgu karşısında oldukça donakalan tahlilciler, bu ağaçların nasıl bu kadar gelişebildiğini henüz kesin olarak öğrenmiyorlar. Fakat varsayımlara göre ağaçlar, en azından kısmen şehirsel bölgelerden ve sanayiden uzak durduğu için bu kadar gelişmeyi muvaffak olmuş olabilir.

Takım, ne yazık ki Amazon’da pek çok meçhul cinsin onları keşfetmeden evvel soyunun tükenmesinin mümkün olduğunu söylüyor. Bu kapsamdaysa bu gösterişli yağmur ormanını ve içinde bulunduğu öğrenilen ve keşfedilmemiş defineleri gözetmek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirtiyorlar.