Amazon ve Apple Arasındaki Uyuşma, FTC Tarafından Soruşturuluyor

Amazon ve Apple Arasındaki Uyuşma, FTC Tarafından Soruşturuluyor

Geçtiğimiz Kasım ayında Amazon ve Apple, Amazon üzerinden Apple’ın doğrudan iPhone, iPad ve Apple Watch satmasına izin veren bir uyuşma yapmışlardı. Tertip Edici müesseselere bakan MLex ise bu haftanın başlarında Federal Ticaret Komisyonu’nun FTC, doğrudan Amazon tarafından satılmayan bazı mahsuller için satış bilgileri arayan duruşma celbi çıkardığını belirtti. Buradaki mesele ise Apple ve Amazon’un bu ortaklığının, üçüncü parti satıcılarının yeni veya yenilenmiş Apple mahsulü satmasının çok daha güç hale gelmesi.

Apple Amazon

Apple tarafından Amazon’da satılan iPad

The Verge’ün haberinde belirtilene göre Verge, daha evvelden Amazon’da yenilenmiş refurbished MacBook’lar satan John Bumstead isimli şahısla görüştü. Bumstead, FTC tarafından denetlendiğini ve FTC’den gelen adamların Amazon ile Apple arasındaki uyuşmanın kendisini nasıl etkilediğini sorduklarını söyledi. Bumstead ile konuşan FTC azalarından biri, Teknik Görev Eforu Tech Task Force abonesi gibi görünüyor.

Bu arada anımsatmak isteriz; Federal Ticaret Komisyonu’nun misyonu, iş uygulamalarının adaletlice reelleştiğinden emin olman ve rekabetin muntazam çerçevelerde ilerlemesini gözetmektir.

Amazon, bu uyuşmadan sonra yasadışı biçimde davranmış olabilir.

Bumstead, uyuşma reelleştikten sonra kendisine iki aylık bir ihtar süresi verildiğini söylüyor. Bumstead, şu anda yenilenmiş MacBook satamadığı gibi, satmaya devam etmek içinse bazı “zorunlulukları” bitirmesi gerekiyor. Bunlar oldukça ağır: senede 10 milyon dolarlık mülk satın almak gibi.

Başka bir deyişle, Amazon’un Apple ile uyuşması, Apple mahsullerini kullanan minik üçüncü parti tüccarların platformundan çıkarılmasına yol açıyor. Amazon’un burada yaptıklarının yasadışı olduğunu düşünüyorsanız, haklı olabilirsiniz. Amazon-Apple uyuşmasının bir “brand-gating” olduğunu söyleyen antitröst uzmanı Sally Hubbard, bunun rekabete tamamen ters olduğunu korunuyor.

Brand-gating hadisesini de kısaca söyleyelim: Bu vaziyet, bir platformdaki bir markanın, üçüncü tarafların o markayı daha düşük maliyetlere satmasının yasaklanması ismine markayla uyuşma yaptığına reelleşir. Yukarıyadaki Bumstead misalinden devam edecek olursak, Amazon’un Apple ile uyuşması sonrasında refurbished iPhone maliyetlerinin suratlarca dolar yukarıya çıktığı öğreniliyor.

Elbette bu maliyet çoğalışı çok ani ve harcayıcıya hasar veren bir vaziyet olduğundan, gerçeğinde işin arka tasarısında neler olup bittiğinin anlaşılması ismine FTC devreye girmiş bulunuyor. Bakalım ilerleyen günlerde neler olacak.