Amazon, Teslimat Robotu ‘Scout’ İle İlk Teslimatlarını Hakikatleştirdi

Amazon, Teslimat Robotu 'Scout' İle İlk Teslimatlarını Hakikatleştirdi
Amazon, mahsul dağıtımını özerk hale getirmek için teşebbüslerine devam ediyor. Firmanın geliştirdiği “Scout” adlı teslimat robotu, bugün haysiyetiyle Amerika Birleşik Devletlerinin başşehri Washington’da alıcılara mahsul teslim etmeye başladı.

Amazon’un mahsul teslim sürecini tamamen özerk hale getirme tasarıları, ilk meyvelerini vermeye başladı. Firmanın geliştirdiği “Scout” ismindeki 6 teslimat robotu, bugün caddelere indi ve teslimatlara başladı. Robotlar kendi kendilerine teslimat yapabiliyor olsa da test süreci süresince robotlara birer Amazon çalışanı eşlik edecek.

Bir mini buzdolabı ile neredeyse aynı ebatlara sahip olan teslimat robotu, bir insanın yürüme süratiyle neredeyse aynı süratte hareket ediyor. İşletme, Scout’un yayaların ve evcil hayvanların olduğu bir yolda tehlikesiz bir biçimde ilerleyebildiğini iddia ediyor. Kolinin doğru birey tarafından alınıp alınmadığının nasıl doğrulandığı ise henüz öğrenilmiyor. 

Amazon, teslimat robotları üzerinde çalışan tek işletme değil fakat e-ticaret devinin geniş pazarı, Scout’un testlerinde öteki robotlara göre oldukça büyük avantaj sağlıyor. Scout, gidebileceği nokta haysiyetiyle oldukça ehemmiyetli bir proje. Amazon’un Scout robotunun şu anki versiyonunda mahsulleri teslim edebilmesi için, gün içinde konutta olmanız gerekiyor.

Robot’un gelecekteki versiyonlarında, birey konutta yokken pakedi konutun içine vazgeçmek için kapıyı açmaya yarayan dijital anahtar kullanımı gibi özellikler ilave edilebilir. Amazon’un bu teşebbüsünün, testlerin zaferli olması vaziyetinde evvel Amerika Birleşik Devletlerinin tamamına daha sonra da öteki ülkelere dağılması bekleniyor. Scout’un teslimat performansının Amazon tarafından paylaşılan videosunu alttan izleyebilirsiniz.

Kaynak : https://www.engadget.com/2019/01/23/amazon-scout-delivery-robot/