Amazon, Kiraladığı Kitabı Geç Yollayan Talebeye 3800 Dolar Ceza Kesti

Amazon, Kiraladığı Kitabı Geç Yollayan Talebeye 3800 Dolar Ceza Kesti

Amazon; eticaret, reyin ve müzik gibi hizmetlerinin yanı gizeme, talebeler için oluşturulan bir kitap kiralama hizmetine de sahip. Talebeler bu hizmeti kullanarak lüzumları olan ders kitaplarını, uygun bir fiyat karşılığında kiralayabiliyorlar ve kiralama vaktinin sonuna gelindiği zaman kitap, yine Amazon’a sevk ediliyor.

Delaware Üniversitesi talebelerinden olan 19 yaşındaki Amelia SanFilippo, Amazon’un kitap kiralama hizmetini kullanarak dersi için gereksinim dinlediği bir kitabı kiraladı. Kiralama vaktinin sona erdiğini fark etmeyen SanFlippo, kitabı Amazon’a dört gün geç gönderdi. Bu gecikmenin ardından SanFlippo’nun babasının kredi kartı ekstresinde gördüğü gecikme meblağı, aileyi bütün anlamıyla şoka uğrattı.

Amazon, kitabın geç sevk edilmesinden dolayı genç talebeye 3.800 dolar takribî 22 bin TL ceza kesmişti. Gördüklerine inanamayan aile, hiç gecikmeden gidişatı Amazon’a bildirdi. İşletmeye gidişatı anlatan SanFilippo, aldığı yanıt karşısında bir defa daha şok geçirdi. Amazon, kitap zamanında sevk edilmediği için satın alındı olarak kabul ettiğini ve bu bağlamda bu fiyatın yansıdığına söyledi. Kiralama kıymeti 62.7 dolar takribî 350 TL ve satın alma kıymeti ise 100 dolar takribî 570 TL olan bu kitaptan nasıl 3.800 dolarlık bir ödemenin çıktığını kavrayamayan SanFilippo ve babası bir defa daha alıcı hizmetlerini aradılar.

Amazon’un, ceza meblağını doğrudan sürüklediğini söyleyen SanFilippo’nun babası, yaşanan bu gidişatı “haraç kesmek” olarak nitelendirdi. Konuştuğu Amazon yetkililerinin devamlı olarak özür dilediğini söyleyen baba, bu vaziyetin Amazon’un satış siyasetleri sebebiyle gerçekleştiğini bildi.

Amazon ile yapılan 9 saatlik telefon konuşmasının ardındansa vaka tatlıya bağlandı. Mevzuyla alakalı olarak söylemelerde bulunan bir Amazon lafçısı, yaşanan bu vaziyet sebebiyle drama olduklarını ancak meseleyi kısa bir zaman içerisinde giderdiklerini, kesilen cezayı babanın hesabına yine iade ettiklerini ve bu mevzuyla alakalı çalışma başlattıklarını, bir daha böyle bir mesele yaşanmayacağını söyledi.