Alibaba, Elektronik Konutluluk Cüzdanı İşine Girişiyor

Alibaba, Elektronik Konutluluk Cüzdanı İşine Girişiyor

Bireylerin evlendiğinde dair fotoğrafı evrak olan konutluluk cüzdanı, konutlu bireylerin yaşamlarının bir hayli yerinde beyan etmeleri gereken bir doküman olarak karşımıza çıkıyor. Çinli sektör devi Alibaba’nın şu sıralardaki tasarıları ise bütün de bu konutluluk cüzdanı üzerine.

Alibaba’nın ilk evrede kısıtlı bir bölgede kullanılabilir hâle getirdiği elektronik konutluluk cüzdanı sayesinde bireylerin yaşamlarında büyük basitlikler sağlanıyor.

Alibaba Group’un alt markası olan Alipay, mobil üzerinden çevrimiçi ödemelerin reelleştirilmesine imkân tanıyan bir kuruluş. Bundan böyle Alipay, kullanıcılarının konutluluk cüzdanlarını fotoğrafı bir biçimde gösterebilecek.

Konutluluk cüzdanının dijital versiyonunu kullanıcılarına sunabilen Alipay bu sayede acil gidişatlarda yaşam kurtarıcı olabiliyor. Her ne kadar Türkiye’de konutluluk cüzdanları evlenildiğini resmiyete dökmekten başka çok bir işe yaramasa da Çin’de vaziyet böyle değil.Özellikle emlak operasyonlarında, çocuğun mektebe kaydetmesinde, doğum kaydında ve kredi sürüklemede Çin’de bir lüzum olan konutluluk cüzdanı, Alipay sayesinde cep telefonu üzerinde taşınabiliyor.

Tamamen fotoğrafı olan bu elektronik konutluluk cüzdanı şu an için Doğu Çin’in Fujian, Jiangxi, Jiangsu ve Zhejiang kentlerinde ve Güneybatı Çin’in Chongqing Belediyesi kapsamında çalışabiliyor.

Yerel idarelerle çok uzun zamandır iş birliği içerisinde olan Alipay hâlihazırda 90’dan fazla cinste ehemmiyetli belgeyi elektronik doküman biçiminde kullanıcılarına sunabiliyor. Bu belge cinslerine ise sürücü evrakı, talebe kimlik kart ve sosyal güvenlik kartı Alipay tarafından misal veriliyor.