Adobe, Video Kumpaslarken Saatler Süren Operasyonu Dakikalara Düşüren Özelliği Duyurdu

Adobe, Video Kumpaslarken Saatler Süren Operasyonu Dakikalara Düşüren Özelliği Duyurdu

Video görüntülerini değişik bir en/boy oranına uyacak biçimde yine eşleştirmek gerçekten uğraş gerektiren bir harekâttır. Projenizin ayarlarını geniş ekran en/boy oranından kare formatına çevirmek ne yazık ki yapacağınız harekât için yeterli olmuyor ve bu surattan tüm eylemlerinizi istediğiniz ebada kayıpsız getirebilmek için görüntüleri kaydırmak gerekiyor.

Adobe, bu zaman akdikeni operasyonu artık suni akıl ile yapacak. Beynelmilel Yayıncılık Sözleşmesi’nde bugün söylenen Premiere Pro’daki Auto Reframe adlı özellik, editörlerin manuel olarak yapıldığında saatlerce sürebilen değişik platformlara uygun videolar oluşturmasına destekçi olacak.

Auto Reframe ile kullanıcılar, video formatını istedikleri ebatlara kısa bir vakitte getirebilecekler:

VHS kaset yarıyılından beridir editörler, en/boy oranında farklılık yaparken alakalı tüm görsellerin ekranda kaldığından emin olmak için görüntüyü kare kare işliyorlar. Bir editörün gerçek vazifeyi YouTube’da yayınlanacak 16:9 video formatı oluşturmak olabilir ancak Instagram için de videonun kare bir versiyonunu oluşturmak zorunda kalabilir. İşte bu noktada Auto Reframe, editörlerin imdadına yetişecek.

Adobe, “Auto Reframe ile kullanıcılar, video formatını istedikleri ebatlara kısa bir vakitte getirebilecekler. Bu harekât için ise hiç efor sarf etmeyecekler zira suni akıl onlar için bu operasyonu yapacak” söylemesinde bulundu. Auto Reframe, Adobe’un suni akıl projesi Sensei’den efor alıyor. Sensei, görüntünün her karesini tahlil ediyor ve çerçeveyi buna göre ayarlayan anahtar kareler oluşturuyor.

Bu vaziyet, videonun yeni bir versiyonunu oluşturmak için gereken zamanı saatlerden dakikalara indirecek. Auto Reframe, bu senenin ilerleyen yarıyıllarında Premiere Pro’da kullanılmaya başlayacak. Özellik, aynı zamanda After Effects’e de gelecek ve hareketli grafikler, metinler ve görüntüler daha süratli ve basit bir biçimde işlenebilecek.