Adidas, Geri Dönüştürülmüş Plastik Kullanan Kundurada İkinci Evreye Geçti

Adidas, Geri Dönüştürülmüş Plastik Kullanan Kundurada İkinci Evreye Geçti

Spor giyim sektörünün en büyük adlarından olan Adidas, geri dönüşümün ehemmiyetini ve zorunluluğunu anlatmak için yeni bir projeye başlamış vaziyette. Nisan 2019’da tamamen geri dönüştürülmüş 200 adet pabuç üreten ve bu kunduralarını kendi ortaklarına yollayan Adidas, ikinci evreye geçmiş vaziyette. FUTURECRAFT:LOOP gelişim takımından Amanda Verbeck ve Tanyaradzwa Sahanga’nın kaleme aldığı blog yazısında süreçle alakalı bilgi verildi.

Adidas, blog yazısında kullandığımız eşyaları belli bir müddet sonra attığımıza dikkat çekti. Kullanmadığımız eşyaları biz bir yere atıyor olsak da o eşyaların gerçeğinde bir anda yok olmadığı ve dünyada karada ya da ummanlarda yer kapladığını söyleyen Adidas, mutasyonlu bir yapım sürecini amaçladığından bahsetti.

Mutasyonlu süreçten maksat nedir?

Adidas

Gerçeğinde ‘mutasyon’ kavramı sarih bir kavram gibi görünebilir ancak süreç son derece karışık bir biçimde işliyor. Yeryüzünde kullandığımız bir hayli materyali tek kullanımlık olarak görüyoruz. Materyallerin asıl potansiyelini göz önünde bulundurduğumuz zaman bir hayli şeyin gerçeğinde tekerrür tekerrür kullanılabileceğiyse bir asıl. Peki, bunu neden yapmalıyız?

Dünya üzerindeki kaynaklarımız ne yazık ki kısıtlı ve bunların farkında olamayabiliyoruz. Bugün kullandığımız plastikleri yine kullanabilecekken yine üretmemiz neticesinde hem dünyanın kısıtlı kaynaklarını harcıyoruz hem de bu süreçte dünyaya hasar veriyoruz. Yazımızın başında da değindiğimiz gibi kullanılmadığı için atılan bir hayli mahsul havaya karışıp yok olmuyor ve dünyada ‘çöp’ olarak bir yer kaplıyor.

Natürel ki çöp kavramı da hafife alınacak bir mevzu değil. Belli gidişatlarda bu gidişat deniz lekeliliği gibi neticeleri doğururken bu çöpleri yakarak yok etmemiz gidişatında da hava lekeliliği gibi neticelerle karşılaşabiliyoruz. Bu noktada büyük bir yük üstlenen Adidas, her sonun yeni bir başlangıç olduğu FUTURECRAFT.LOOP 2’yi duyurdu.

Kunduralar nasıl üretiliyor?

Adidas, kullanılamayacak gidişattaki pabuçları geri aldıktan sonra bu pabuçları geri dönüştürüyor ve hammadde haline getiriyor. Bu noktadan sonra kunduraların tüm bileşenlerini taban, dil, burun vs. yine üreten spor giyim devi, %100 geri dönüştürülmüş bir mahsulü kullanıcılarına sunuyor.

Yayınladığı blog yazısında bu operasyonların basit olmadığına da değinen Adidas, “Bu basit bir şey olsaydı bu zamana kadar başka biri bunu yapmış olurdu ancak biz, doğru yolda olduğumuza eminiz” biçiminde bir söyleme yaptı.

Adidas

Adidas, FUTURECRAFT.LOOP GEN 2 kunduralarını bu ayın sonuna kadar geri yollayacak. Bu sayede Adidas’ın amaçladığı mutasyon reelleşmiş olacak ve Adidas’ın ortakları, %100 geri dönüştürülmüş pabuçlarına sahip olacak.

Spor giyim devi Adidas, 2021 senesinin ilkbahar-yaz sezonunda geri dönüştürülmüş kunduralarını tanıtmaya hazırlanıyor. Bu zamana kadar asıllaşan büyümeleri sizlere aktaracağız.