Abuhava Farklılığı, Uçaklardaki Yolcu Rakamının Eksiltilmesine Neden Olabilir

Abuhava Farklılığı, Uçaklardaki Yolcu Rakamının Eksiltilmesine Neden Olabilir

Son birkaç on senelik yarıyıl içinde havalimanlarındaki mahallî abuhavalar değiştikçe kaptanların tehlikesiz bir biçimde kalkış yapmak için değerlendirdiği şartlar da aynı oranda başkalaşıma uğradı. Yapılan yeni bir araştırma, daha yüksek sıcaklıkların ve daha cılız yellerin kalkış yapmayı güçleştirdiğini ortaya koyuyor. Uzun vadede bu gidişat, havayollarının aynı ölçüde yakıt tüketerek daha az yolcu taşıdığı ve yeniden daha az kargo teslim ettiği anlamına geliyor.

Abuhava, esasen rastgele bir yerdeki vasati hava şartları anlamına geliyor. Günümüzde küresel sıcaklıklar vasati 1 derece çoğalmış olsa da bazı bölgelerin bundan çok daha fazla ısındığını bilim insanları her fırsatta dile getiriyor.

Sıcaklık başkalaşımlarından çok yeldeki başkalaşımlar uçakları etkileyecek:

iklim değişikliği

Buradan hareketle abuhava farklılığının yalnızca sıcaklıkla alakalı olmadığını yavaşlayan ve doğrultu değiştiren yellerin de işin içinde olduğunu söylemek muhtemel. Bu gidişat da seneler evvel hâkim olan yeller göz önünde bulundurularak inşa edilen havaalanı pistleri için büyük bir mesele hâline geliyor.

Her gün 100.000’den fazla uçağın kumpaslı olarak havalandığı ve dünya üzerinde rastgele bir yere indiği öğreniliyor. Peki tüm bu farklılıklar onları nasıl etkileyecek? Sualin yanıtı şu an için İngiltere ve Yunanistan’daki analistler tarafından verildi.

Abuhava farklılığından etkilenen uçakların ağırlığı kesinlikle eksiltilmeli:

iklim değişikliği

Analistler, 1955’ten beri toplamda 10 havaalanında hava gidişatını kaydolduklarını ve her sene vasati esinti ve gece süresince asgari sıcaklıkları alıp grafiklere ilave ettiklerini bildirdi. Bunların, havayollarının yolcularını tehlikesiz bir biçimde taşıyabilmesini sağlamak için gereken tehlikesiz pist uzunluklarını ve uçak ağırlıklarını hesaplamak için kullanıldığını da ilave edelim.

Bilim insanlarının aktardığına göre bilgiler, 62 senede 2 derece ile 5 derece arasında değişen bir grafik çizdi. Ayrıca bir havaalanında, pistten uçağa doğru olan vasati esinti sürati takribî %25 çoğalırken değişik uçta yer alan başka bir havalimanında 43 sene süresince pistteki vasati esinti süratinin %90 düştüğü kaydolundu. Bu bilgilerden hareketle daha kısa pistleri olan havaalanlarında, uçakların ağırlığının eksiltmesi gerektiği neticesine varıldı. Az yolcuyla havalanan uçakların kalkıştan sonraki dik konumda daha kısa vakit tırmandığı ve tabanda daha fazla hengame lekeliliği yarattığı saptandı.

Bilim insanlarının bu çalışması, havayolu firmalarının yolcu rakamını ve taşınan yükü eksiltmesi gerektiği anlamına geliyor. Yapılan ihtarlara göre bu gidişat rastgele bir farklılık olmadan devam ederse ileride bazı uçakların, bir hayli havalimanını kullanamaz hâle geleceği de bildiriliyor.