9 Şehit Verdiğimiz 2 Helikopter Kazasından Mesul Olan UH-1 Tipi Helikopterin Özellikleri Nelerdir?

9 Şehit Verdiğimiz 2 Helikopter Kazasından Mesul Olan UH-1 Tipi Helikopterin Özellikleri Nelerdir?
Bugün ne yazık ki elim bir kaza yaşandı ve Çekmeköy’de UH-1 tipi askeri helikopter site içerisine düştü. Geçtiğimiz kasım ayında da düşerek 5 şehit vermemize neden olan bu helikopter neyin nesidir?

Bugün gerekli iniş yapmaya çalışırken Çekmeköy’de bir sitenin içerisine askeri helikopterin düştüğünü ve ne yazık ki 4 askerimizin şehit olduğunu andırıyoruz. Ulusal Korunma Bakanlığı tarafından UH-1 tipi helikopter olduğu söylenen bu askeri hava taşıtı, Amerika merkezli Bell şirketi tarafından üretildi.

Arama kurtarma, nakliye ve kaptan eğitimleri vazifelerinde kullanılmak üzere planlanan UH-1’in iskelet yapısı Bell Model 204’e sabrediyor. Galibiyetli Bell helikopterlerinin liderleri olan UH-1’ler İlk uçuşlarını 22 Ekim 1956’da yapmışken Amerikan Ordusu’na 1959’da girmiştir.

İlk olarak Vietnam Savaşı’nda kullanılmak üzere üretilen bu askeri helikopterin UH-1B modelinde kabin, 9 asker ve 3 sedye alabilecek biçimde tertip edilmiştir. Son imali 1976 senesinde yapılan helikopterden toplamda 16 bin adet üretilmişken, bunların 5 bin adedi Vietnam Savaşı’nda kullanılamaz hale gelmiş ya da dağılınmıştır.

Amerikan Ordusu 2004 senesinde elindeki tam UH-1’leri UH-60 Blackhawk’lar ile değiştirmiş; elden çıkarılanlar da hava ambulansı ve eğitim emelleri olarak kullanılmaya başlanmıştır. Avusturya Ordusu da birkaç sene evvel UH-1 helikopterlerini emekliye ayırmıştır.

TSK da 2020 seneyi sonuna kadar UH-1 helikopterlerinin tamamını stokundan çıkartmayı, yerine yerli ve ulusal olanaklarla geliştirilen ve geçtiğimiz eylül ayında test uçuşlarına başlanan “T-625 Genel Kasıt Helikopterleri”ni kullanmaya başlamayı amaçlıyor. Aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerinin ikinci bir emre kadar UH-1’lerin uçuşlarını durdurduğuna da söyleyelim.

Kaynak : https://www.aksam.com.tr/guncel/uh1-tipi-helikopter-nedir-uh1-tipi-helikopter-ozellikleri-nelerdir/haber-822086