8 ülkeden dolara dev tekme artık kullanılmayacak

8 ülkeden dolara dev tekme artık kullanılmayacak

Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’dan oluşan Büyüyen Sekiz Ülke’nin D-8 Genel Sekreteri, bu ülkeler arasında yapılan ticarette kullanılan para üniteyi ile alakalı ehemmiyetli söylemelerde bulundu.

D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato Ku Jaafar Ku Shaari “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın abone ülkeler arasında mahallî para ünitelerinin kullanılması fikrinden hareketle D8P Card payment card geliştirildi. Bu kart ile tüm abone ülkeler, kendi aralarında yaptığı ticaret ve öteki her türlü alışverişte mahallî para üniteleri ile ödeme yapabilme olanağına kavuşacaklar” dedi.

ENERJİ KONUSU…2019 senesinde abone ülkeler arasında, özellikle enerji sektöründe iş birliğini çok ciddi bir biçimde amaçladıklarını aktaran Dato Ku Jaafar Ku Shaari, enerji kaynaklarının abone ülkelere dağıtılması ve iletilmesi mevzusunda çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

SABİHA GÖKÇEN’DEN HIZLIE GEÇİŞ İMKANI
Havalimanı ağının kurulması ile vize uyuşmasının yaşama geçeceğini ve faal olarak kullanılacağını belirten Dato Ku Jaafar Ku Shaari şöyle konuştu: “Seçilmiş havalimanı projesinde Sabiha Gökçen Havalimanı’nın seçilmesi mevzusunda bir iyi hedef mektubu imzaladık. Bu havalimanı ile D-8 azası ülkelerin yurttaşları için fast track süratli geçiş hizmeti sağlanacak.”

Rusya’dan 100 milyarlık dolar atağı