63 Seneye Karşın Hala Çalışan Dünyanın En Daha Önceki Bilgisayarı: FACOM128

63 Seneye Karşın Hala Çalışan Dünyanın En Daha Önceki Bilgisayarı: FACOM128

1956 senesinde dünyaca şanlı Fujitsu şirketi, IBM ile rekabet etmeye karar vererek bir röle tabanlı bilgisayar olan FACOM128’i üretmişti. Bilgisayar, 70 metrekarelik bir alan kaplıyordu ve takribî 3 ton ağırlığa sahipti. Rekabeti kızıştırmak için çalışmalarını bir adım öteye taşıyan Fujitsu, 1959’da ise FACOM128B’yi üretmişti.

Fujitsu’nun alt şirketlerinden biri olan Fujitsu Tokki Systems’tan Tadao Hamada, bu devasa bilgisayarlardan birini Fujitsu’nun Numazu kuruluşunda etkin yakalamakla misyonlu. Japon Bilgisayar Müzesi’ne göre bu aygıt, hâlâ çalışmakta olan en daha önceki bilgisayar.

FACOM128

Bilgisayarda bulunan röleler, telefon anahtar ağlarından uyarlanmıştı. Bilgisayarda, bir dizin kaydı kusuru tespit ettiği anda uygulamaları durduran bir sistem vardı. Bu arada FACOM128’de, rakamları kodlamak için binary esaslı bir kodlama şekli olan biquinary sistemi kullanılıyordu.

İnternet üzerinde bu bilgisayarla alakalı çok fazla bir bilgi bulunmuyor. Bulunan bilgilerin çoğu da Japonca. FACOM128, özellikle süratli olması için üretilmiş bir aygıt. Natürel o yarıyıla ait bir bilgisayarın ne kadar süratli olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Makinenin süratli olması için senkronize olmayan bir sistem kullanıldığı belirtiliyor.

facom128

FACOM128 sayesinde makinenin en yavaş parçasına uygun süratte bir saat kullanmak zorunda kalınmadığı söyleniyor. Bir sözcüğü 69 bit olarak alırsak bilgisayarda 180 tane sözcüğü belleğinde yakalayabilecek büyüklükte bir hafıza bulunuyordu. Mutlak okunur hafıza, hesaplamalar için zorunlu ortak değişmezleri hafızasını yakalıyordu.

FACOM128 tezsi, röle tabanlı bir bilgisayardı ancak o zamanlarda tüp tabanlı bilgisayarlar da ortaya çıkmaya başlamıştı. Evvelki bilgisayar deneyimleri, Fujitsu’nun bir bilgisayarın kusursuz olması gerektiğini düşünmeye itmişti. O yarıyılda bir röle, bir tüpe oranla çok daha emindi ve kendini hakimiyet eden ve otomatik yine çalıştırma ile beraber üretilen FACOM128, o zaman dilimine çok emin bir bilgisayar platformu sağladı. 128B ise daha süratliydi, hesaplamaları daha geniş bir kapasitede yapabiliyordu ve evrak işlemesi daha iyiydi.