4500 Senelik Maya ile Yapılan ve Donakaltıcı Derecede Lezzetli Olan Ekmek

4500 Senelik Maya ile Yapılan ve Donakaltıcı Derecede Lezzetli Olan Ekmek

Seamus Blackley, bir fizikçi, video oyunu tasarımcısı ve kendi deyimiyle ‘acemi gastromısırolog’dur. Blackley, son çalışmasında tarihi kazılarda ortaya çıkartılan, 4500 sene evvelinden kalma mayayı kullanarak ekmek üretti.

Blackley, Twitter’da paylaştığı tweet dizisinde süreci ayrıntılı olarak anlattı. İlk olarak, bira ve ekmek imalinde kullanılan mahsulleri araştırdıklarını söyledi. Antik Mısır’da bira, bugün bakkaldan aldığımız biranın atası olsa da yapı olarak çok daha değişik ve kıvamlıydı. Daha ziyade besleyici malt özü olarak kullanılıyordu. 

5600-yıllık-mayayla-yapılan-ekmek

Cinsler üzerinde analiz yapan tahlilci, hangilerinin sonradan bulaşan çağdaş yapılar olduğunu hangilerinin ise geçmişten kalan mikroorganizmalar olduğunu keşfetmek için misal yapılara baktı. 

Kendisine ilkel maya misali ayıran tahlilci, evindeki ‘deli bilim aşçısı’ mutfağında uzun zamandır uykuda olan mayaları uyandırıp arttırmayı muvaffak oldu. Netice olarak, Blackley üzerinde hiyeroglif bulunan bir ekmek pişirmeyi muvaffak oldu. 

antik-mısır-ekmeği

Blackley, aromanın olağanüstü ve yeni olduğunu, alışıldık mahsullerden daha zengin ve ekşi bir hamur oluşturduğunu söyledi. Yeniden de 4500 senelik ekmeğin market raflarında gözükmesi pek de muhtemel değil. Blackley, mayanın sınıflandırılması için hakimiyetlerin devam etmesi gerektiğini söylüyor.