100 milyonluk vurguna 100 sene mapus istendi

100 milyonluk vurguna 100 sene mapus istendi

BURSA’da  bir fabrikanın muhasebe servisinde çalışan Özlem Akçeşme, iddiaya göre tanıdığı işadamları ve zengin bireyleri, müessese çalışanlarına müteveccih oluşturdukları fonlar ile yüksek ölçüde kar hisseyi dağıttıklarını söyleyerek fona katılmaları için ikna etti. 

Akçeşme, firma içerisinde bir uygulama olduğu için ikna ettiği bireylerden işverenlerine haber vermemesini istedi. Kısa müddette ‘saadet zinciri’ oluşturan Akçeşme, para verenlere aylık yüzde 8-10 oranında kar hisseyi dağıtmaya başladı.

KREDİ DAHİ ÇEKTİLER…Daha sonra bu oranı yüzde 25-50’ye çıkartan Akçeşme’ye bazı işadamları kendi parasının yanı gizeme, dostlarından borç alıp, bankalardan kredi sürükleyerek paralar verdi.

OHAL BAHANE….2016 senesinin Ağustos ayında artık para dağıtamayan Akçeşme iddiaya göre arayan bireylere, ‘OHAL sebebiyle Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu hesapları inceliyor. Bitmesini ve para havalesini bekliyoruz’, ‘Paralar başka hesaba geçti. Avukatlar el koydu’, ‘Para Merkez Bankası’nda, rahat olun’ gibi iletiler gönderdi.

İŞTEN ATILDI
Akçeşme, şüphelenen bazı işadamlarının şikayeti üzerine evvel çalıştığı işyerinden atıldı, daha sonra 13 bireyin kabahat bülteninde bulunması ile hapsedildi.  Bir Hayli işadamının ise paralarını alamayacağı mazeretiyle davacı olmadığı Özlem Akçeşme’nin piyasayı en az 100 milyon dolar dolandırdığı öne sürüldü.

İŞLETMEYİN YÖNETİCİLERİ DE İŞİN İÇİNDE Mİ?
Hakkında dava açam Akçeşme’den 20 mağdur davacı oldu. Akçeşme yaptığı korunmasında, “İşletmede kendi içimizde oluşturduğum fon vardı. Buna dışarıdan katılanlar da oluyordu. Bu bireyler paraları benim banka hesabıma yatırıyorlardı.  Ben de erişen paraları işletmede beni işe alan üst seviye idareyici N.Y.’ye veriyordum. O da E.Ş. ile yatırılması gereken faizleri bu paralar ile ödüyordu. Kime ne kadar verdiğini öğrenmiyorum. Suçsuzum ve salıverilmemi istiyorum” dedi.

100 YIL İSTENİYORDU
Mahkeme kurulu 100 seneye kadar mapusu istenen Akçeşme’ye maznunların her biri için 2 sene 7 ay 7 gün mapus ile 52 bin 80 lira adli para cezası verilmesine karar verdi. Toplamda 33 sene 9 ay mapus cezası ile 677 bin 400 lira adli para cezasına çarptırılan Akçeşme’nin avukatları karara itiraz etmeye hazırlanıyor.