10 Senelik Masaüstü Telefonu Kusuru Tekerrür Ortaya Çıktı

10 Senelik Masaüstü Telefonu Kusuru Tekerrür Ortaya Çıktı

Nesnelerin İnterneti’ni kullanan aygıtlardaki güvenlik meseleleri son derece yaygın bir biçimde çoğalmaya devam ediyor. Dahası, sadece gelişmiş elektronik aletler değil, masaüstü telefonlar da bu stil risklere karşı korunmasız olabiliyor. Makûs emelli şahısların bu aygıtları ele geçirmesi, firma ağlarına ulaşmak için bu ağları kullanması ya da sadece dinleme emeliyle bu aygıtları kullanması düşüncesi senelerdir varlığını sürdürüyor.

Las Vegas’ta hakikatleşen DefCon konferansında tahlilciler, Avaya masaüstü telefonlarında bulduğu ve 2009 senesinde giderdiği telefon kusurunu tekerrürden insanlara tanıttı. Bunun nedeniyse telefonda bulunan kusurun tekerrür ortaya çıkması oldu.

hack

McAfee’deki güvenlik uzmanları, bu kusuru tespit ettikten sonra Avaya telefonlar üzerine araştırmalar yaptıklarından bahsetti. Bir hackerın telefonun operasyonlarını görüntüleyebildiği, aramalardaki seslere erişebildiği ve hatta çevredeki sesleri elde etmek için telefonu hackleyebildiği ortaya çıktı.

McAfee’nin gelişmiş güvenlik uzmanı Steve Povolny, bu bulgularından bahsederken “Yok artık diyebileceğiniz bir yemini” biçiminde bir ifade kullandı. Orijinal yanılgı 2009 senesinde tespit edilip düzenlenmişti ancak Avaya, düzenlenen versiyondan evvelki versiyonu geliştirmeye devam ettiği için yanılgı da var olmaya devam etti.

güvenlik tehlikesi

Avaya’nın en çok kullanılan üç telefonu bu yanılgıdan etkilendi ve Avaya, bu üç telefonu için 18 Temmuz tarihinde yeni bir yama yayınladı. McAfee analistleri, Avaya’daki uzmanların yanılgı mevzusunda bu sefer daha süratli bir biçimde işe koyulduklarını ve gelecek aygıtlarda da buna eş bir kusurun olmaması için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

McAfee analistleri, kusurun düzenlenmiş ve yamanın yayınlanmış olmasına karşın neredeyse her masanın üstünde bir adet bulunan Avaya telefonlar için yayınlanan yanılgı tertip etmesinin tüm telefonlara erişmesi için muhakkak bir zamana lüzum olduğunu belirtti. Nesnelerin İnterneti çağındaki en büyük güçlüklerden birinin de bu olduğunu belirten tahlilciler, kusurları düzenleyen yamaların büyümesi gidişatında dahi şahısların bu yamaları yüklemesinin zaman aldığını ifade etti.

Avaya’da bulunan kusurları misal veren McAfee analistleri, bir hackerın telefonlar aracılığıyla tüm bilgileri dinleyebileceğini, sahte aramalar yapabileceğini ve telefonun bulunduğu ağ üzerinden fidye yazılımlarını dağıtabileceğini belirtti.